Ahhoz, hogy megfelelően tudjunk segítséget nyújtani, amikor szükség van rá, fontos, hogy tisztában legyünk néhány gyakorlati fogással.
Ha egy eszméletlen személyt észlelünk a közelünkben, az első és legfontosabb dolog, amit meg kell vizsgálnunk, hogy biztonságos-e a környezet. Erre azért van szükség, mert ha a beteg vagy eszméletlen személy még mindig veszélyhelyzetben van, akkor csak saját életünket kockáztatnánk, s halott segítség, nem segítség. Ilyen helyzetben azonnal hívni kell a mentőket, tűzoltókat.
Ha a környezet biztonságos, akkor az első dolgunk, hogy megbizonyosodunk róla, hogy a beteg eszméletlen. Ilyenkor meg kell rázni, hangosan rá kell szólni, hogy „Hölgyem/Uram!”. Abban az esetben, ha nem reagál, azonnal hívni kell a mentőket, majd a pulzus és a légzés megfigyelése következik. Az egészségügyi dolgozók egyszerre figyelik ezt a két paramétert, a laikusok azonban egyszerre csak az egyiket figyeljék. Kezdjék először a pulzussal, majd ezt követően a légzés számlálásával.
A pulzus, illetve a légzés megfigyelése ne vegyen el 10 másodpercnél több időt, hiszen gyakran 1-1 másodperc is a sérült életébe kerülhet.
Ha úgy tapasztalta, hogy nincsen pulzusa és nem lélegzik, akkor sürgősen szóljon valakinek a környezetében, hogy valahonnan kerítsen automata defibrillátort. A legtöbb esetben mire a kért személy talál egyet, már ki szoktak érni a mentők.
Minden esetben, ha nem tapasztal légzést, ellenőrizze, hogy a légutak szabadon átjárhatóak-e, hiszen sok esetben egy félre nyelt falat a probléma okozója.
Ezt követően, amint lehet, kezdjük el a szívmasszázst. A szívmasszázsnál nagyon fontos annak helyes kivitelezése, máskülönben eltörhetjük a beteg bordáit. Természetesen, ha az életmentés folyamán ez megesik, akkor sincsen annyira nagy probléma, hiszen inkább törjön el 1-2 bordája a betegnek, minthogy meghaljon.
Térdeljünk le a beteg mellé, kezünk és hátunk legyen egyenes. Egyik kezünket tegyük a másik fölé, ujjainkat lazán kulcsoljuk össze. A szívmasszázst a szegycsont alsó harmadában kell végezni. Nagyon fontos a helyes ütem, melyet úgy lehet a legjobban kivitelezni, ha magunkban a Bee Gees örökzöld, Stayin’ Alive , című slágert dúdoljuk. Ennek a dalnak az üteme egyben a helyes szívfrekvencia is.
Protokoll szerint 30 darab lenyomást kell elvégezni, melyet 2 darab befúvás követ. Szegedi háziorvos szakértőnk elmondta, hogy a befújhatunk a sérült száján vagy akár az orrán át is, azonban fontos, hogy az elsősegélynyújtó szája és a beteg szája/orra között mindig legyen valamilyen zsebkendő, vagy gézlap. Kisbabák újraélesztésénél, mind az orrot és a szájat is „be kell kapni” a lélegeztetés során.