Ősszel és télen a leggyakoribbak a huruttal és lázzal járó betegségek. Legtöbbször a felsőlégutak az érintettek, de szövődmények esetén az alsó légutak is megfertőződhetnek. Mit nevezünk alsó légúti megbetegedésnek és mik a tünetei? Győri gyermekorvos szakember válaszol.
Az alsó légutakat a légcső alsó része, a hörgők, hörgőcskék és a léghólyagocskák alkotják. Ezen területeken leggyakrabban hörghurut illetve tüdőgyulladás alakul ki. A hörghurut esetén a fertőzés a hörgőket érinti, tüdőgyulladás esetén pedig a léghólyagocskákat. Ezen betegségeket leggyakrabban vírusok illetve baktériumok okozzák.
A heveny hörghurut 1-2 nappal a torokgyulladás után alakul ki. Az immunrendszer alulműködése miatt a fertőzés eléri a hörgőket, ahol elkezdenek szaporodni, ami gyulladást idéz elő. Jellemző tünetek a köhögés, láz, gyakori köpetürítés és a rossz közérzet.
A köpet eleinte nyálkás, fehéres, bakteriális megbetegedéskor sárgás-zöldes színű. Amennyiben a hörgőkből nem távozik időben a váladék, az még inkább elősegíti a baktériumok szaporodását. A gyermek tüdeje felett ilyenkor ún. szörtyzörejeket lehet hallani.
A hörghurut kezelésében a legfontosabb teendő, hogy eltávolítsuk a hörgőkben esetleg régebb óta ott levő váladékot. Ebben persze a köhögés is segít. Amennyiben a köhögéssel nem távozik váladék, úgy köptető alkalmazása ajánlott. A váladék könnyebb felszakadozását váladékoldók is segítik, de fokozott folyadék bevitele nélkül gyakran hatástalanok. A kezelés fontos része tehát a megfelelő mennyiségű folyadék rendszeres elfogyasztása.
Csecsemőknél a váladékürítés sokkal nehezebb, így itt más módszereket kell alkalmazni.
Az egyik módszer, ami segíti a váladék leválását. A lényege, hogy kezünkkel kúpot formálunk, és azzal a csecsemő mellkasát ritmikusan enyhén benyomogatjuk, akkor ez a rezonancia segít leválasztani a hörgőkről a megtapadt váladékot. Baktérium okozta fertőzéskor antibiotikum kúra ajánlott.