Mindenki életében eljön egyszer egy olyan időszak, amikor alvászavarokkal küzd. Egy fontos megbeszélés, egy vita, egy beszélgetés, vagy egy film kiválthat egy bizonyos mértékig alvászavart. Az alvászavarok egyik csoportja az álmatlanság/insomnia. Az álmatlanság tartós megbetegedés, melyet
· mentális betegség
· neurológiai
· belgyógyászati betegség
· alváséletmódbeli zavarok okoznak.
Lehet; depresszió, szorongásos zavar, alkohol addikció.
Az inszomniás beteg érzi, hogy fáradt, de nem tud elaludni, felületesen alszik, vagy korán felébred.
Gyakori betegség, a lakosság legalább két harmada szenved vagy szenvedett már álmatlanságban. Ellenben nehezen ismeri fel a beteg és későn is fordul orvoshoz.
Ha álmatlanság gyötri, minél előbb forduljon kezelőorvosához. Ha nincs semmi lelki oka, egy altatóval kezelni lehet a betegséget. Altató szedésénél ügyelni kell a pontos szedésre, az esetleges mellékhatásokra és a rendszeres használatra.
Ha nem szeretne altatót szedni, és érzi, az Ön betegségének nem szervi okai vannak, egy pszichológus segít kideríteni az okát. Az egyéni terápiák nagy mértékben elősegítik a gyógyulást. Ha úgy érzi, valakivel meg kell beszélnie a problémáit, és az álmatlanságát eme probléma okozza, keressen fel egy pszichológust. Egy terápia kb. 40 perces, ahol a pszichológussal közösen megoldják a problémákat, ezzel együtt az inszomniát is.
Fontos a probléma kezelése, nem szabad fél vállról venni hiszen az álmatlanság hosszú távon vezethet;
· depresszióhoz
· memóriaromláshoz
· dekoncentrációhoz
· balesethez
· teljesítményromláshoz.