A fogbél gyulladását pulpitisnek nevezzük. Általában egy mély és előrehaladott fogszuvasodás okozza, amely során a baktériumok bejutnak a fogbélbe. Először a toxinok a dentisncsatornákba jutnak és egy hiperémia alakul ki a területen. Később fokozott vérbőség jelentkezik és az erek permeabilitása megnő. ödéma alakul ki és megjelennek a fogbélben a gyulladást okozó sejtek. Pl: leukocyták, monocyták. Fogorvos szakértőnk elmondta, hogy a gyulladás lehet gennyes is, de ha nem kezeljük akár a fogbél elhalásához, nekrózisához is vezethet.
A fogbél gyulladás okai:
· trauma: ha a zománc valamilyen erőbehatásra megtörik. Nem csak a zománcnak kell sérülnie, hanem az alatta lévő dentin rétegnek is. A dentin réteg sérülése után a dentincsatornákon keresztül bekerülnek a baktériumok a fogbélbe. A trauma következtében vérzés is lesz, ami kedvező a baktériumok elszaporodásának. Ilyen trauma lehet a fogak nagymértékű meglazulása, a foggyökerek törése.
· fertőzés: a már említett fogszuvasodás során is bekerülhetnek, de akkor is amikor a hám már nem tapad rendesen a foghoz. Ritkán előfordul, hogy a környező szövetek gyulladása, gennyes gyulladása révén kerül baktérium a fogbélbe.
· fogorvosi beavatkozás: üregátalakításkor, csiszoláskor mind sérül a zománc. Fogtömések, a kloroform, az alkohol is károsíthatja.
Reverzibilis pulpitisz: még kezelhető a fogbél. A gyulladás egyes esetekben nem teljesen terjedt ki a fogbélre.
Irreverzibilis pulpitisz: a kezelés már nem segít, elengedhetetlen a gyökérkezelés.
Krónikus fogbélgyulladás: tünetmentes, kivévi mikor eltömi valamikor a nyílást és fellángol a gyulladás. irreverzibil pulpitiszként kezelik.
Pulpanekrózis: A fogbél elhalását jelenti.
Kezelés
Elsősorban a kiváltó ok megszüntetése, majd gyógyszeres kezelés. Ha nem sikerül akkor gyökérkezelést alkalmaznak.