A bőrrák egy igen alattomos, makacs betegség, mely „sunyi” módon támadja meg a szervezetet. Azért, nevezzük így, mert hirtelen alakul ki, s általában akkor diagnosztizálják, amikor más késő, már áttéteket adott. Szerencsére a kutatók folyamatosan küzdenek, hogy kifejlesszék a legmegfelelőbb terápiát a kezelésre, azonban fel kell hívni a figyelmet, hogy ami leginkább ellenszere a bőrráknak, az nem más, mint a prevenció, azaz az évenkénti ellenőrzése a bőrnek, anyajegyeknek. Ez egy teljesen ártalmatlan vizsgálat, semmilyen fájdalommal nem jár, s maximum 10-15 percet vesz igénybe.
Az újféle eljárás során olyan anyagokat juttatnak a szervezetbe, de nem a „szokásos” módon, hanem a bőr felsértése nélkül „átexplodálva.
A fotodinamikus terápia bevezetése új lehetőséget jelent a rákos betegek gyógyításában.
A műszer úgy juttatja be a gyógyszert a beteg szervezetébe, hogy a készülék nagy nyomással mintegy átpréseli azt a bőr pórusain keresztül. Ennek azért van nagy jelentősége, mert így a gyógyszert közvetlenül a bőr rákos sejtjeibe lehet juttatni, így még nagyobb hatásfokot elérve. Ezt követően lézeres beavatkozást hajtanak vére, hogy teljesen elpusztítsák, a rákos szöveteket. A további hatékonyság növelése érdekében a gyógyszer nehezen szívódik fel, tehát viszonylag sokáig ott marad a rákos sejtekben.
Vizsgálatok megállapították, hogy ezzel az új technikával a hatóanyag a bőr alá, kb 5-6 mm-re kerül, így nem a bőr felszínén szárad ki, párolog el.
Az eljárásnak köszönhetően a bőrben megnövekszik a kollagén mennyisége, így az feszesebbé, egészségesebbé válik, s megnöveli az esélyeket a rák leküzdésére. Kezdetben, a fotodiknamikus kezelést még csak a bőrrák megelőzése céljából alkalmazták, azonban hamar rájöttek, hogy a igen nagy jelentősége lehet a rák elpusztításában.
Budapesti bőrgyógyász szakorvosunk elmondta, hogy a mai napig folynak a kutatások a kezelés hatékonyságával kapcsolatban, mert habár vannak feltételezések, hogy miért is hatásos, a pontos okára még nem jöttek rá a tudósok. A terápiát természetesen nem csak a rák gyógyítására alkalmaznák (bár magától értetődő, hogy elsősorban ennek a betegségnek a leküzdése a fő cél), hanem egyéb kozmetikai, esztétikai, szépészeti problémákra is megoldást jelentene. A kutatás kérdéseihez tartozik még az is, hogy a bőr bármelyik részén eredményesen alkalmazható e a terápia, azaz ugyanolyan hatásfok érhető e el a hát bőrén alkalmazott kezeléssel, mint az arcbőrön.
Mint említettük azonban a legfontosabb a megelőzés, a szűrővizsgálatokon való részvétel és a helyes bőrápolás. Ez főként azokra vonatkozik, akik tudják magukról, hogy bőrük érzékeny, hamar leégnek, nagy anyajegyeik vannak, amik esetleg a bőr felszínétől ki is állnak stb. Az érzékenybőrűeknek mindenképpen magad faktorszámú naptej (30-40 faktoros, de lehetőleg minél magasabb faktorszámú). Azonban azoknak is javasolt a naptej, akik könnyen barnulnak, csak nekik kisebb fakor számú is elég. Ezzel nemcsak a leégéstől, hámlástól kíméljük meg magunkat, hanem bőrünk korai öregedésétől is.