Rohanó világunkban gyakran előfordul, hogy valaki rosszul alszik. A mindennapi stressz hajlamos elrontani az éjszakáinkat. Vannak, akik kevésbé, de sokan igen érzékenyek az alvászavarokra, gyakran előfordul velük, hogy nem alszanak eleget, vagy nem alszanak elég jól.
Az alvászavart számos dolog kiválthatja. A már említett stressz mellett a túlzott mennyiségű koffein, a felfokozott hangulat vagy életmód, de például bizonyos gyógyszerek is okozhatják. Az esti vagy elalvás előtti nassolás, vagy túlzott mennyiségű étel elfogyasztása szintén ahhoz vezethet, hogy nehezebben alszunk el. Ezek mellett sok-sok betegség is okozhatja. Bizonyos biológiai vagy neurális differenciák, anyagcsere-problémák, hormonális betegségek, mozgásszervi megbetegedések, bizonyos belső szervi betegségek, vizelési zavarok stb. Székesfehérvári pszichológus kollegánk szerint ezeket mindenképpen érdemes kivizsgálni, amennyiben nem zárhatóak ki, mielőtt pszichoterápia alkalmazására kerítünk sort.
Amennyiben a fentieket kizártuk, bizony előfordulhat, hogy az alvászavart valamilyen pszichológiai probléma okozza. Legtöbbször ezeket depresszióra vagy szorongásra lehet visszavezetni.
Alapvetően ezeket antidepresszánsokkal és szorongásoldókkal kezelik, ám pszichoterápiával a probléma forrását is meg lehet szüntetni.
Pszichoterápia végett nem használnak gyógyszereket, kizárólag „szavakkal” gyógyítanak. A legtöbb pszichoterápia lényege, hogy feltárják a betegséget okozó problémákat, ami általában valamilyen trauma vagy egyéb problémás lelkiállapot. A feltárást követően célzottan lehet kezelni a pszichét, amely így képes lehet tényleges, maradandó javulásra.
Nagyon sok féle pszichoterápia létezik. Azt, hogy végül mellyel, vagy melyekkel történik a kezelés, az egyén személyisége, a probléma jellege, és a terápiát végző személy tapasztalata és ítélete dönti el.
A pszichoterápia szinte mindig egy kezeléssorozatként realizálódik. Ez a néhány alkalmastól az éveken át tartó rendszeres konzultációkig terjedhet. Fontos, hogy a kezelést végző személlyel szimpátiára alapuló kapcsolatot tudjunk fenntartani.
Bármelyik terapeutát illetve terápiát is választjuk, készüljünk fel a terápiára testileg és legfőképpen lelkileg.